czwartek, 12 maja 2016

Millenijny Londyn

Kiedy tak przyglądam się zdjęciom, które zamierzam Wam zaprezentować... Nie, to nie retusz.
 

Fot. Teresa Kiedrowska

To pogoda w Londynie? Luźne skojarzenie z filmem Luca Bessona Angel-A, w którym reżyser za pomocą czarno-białych ujęć, przez pryzmat, między innymi mostów nad Sekwaną starał się uchwycić piękno Paryża?
Czy ta myśl byłaby bezpodstawna? Abstrahując od fabuły filmu, rzeźby Girl with a Dolphin Sir Davida Wynne, przecież Tower Bridge (1894), jest jednym z najbardziej znanych wiktoriańskich obiektów i od początków swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Porównywano go ze słynną wieżą Eiffla, zbudowaną pięć lat wcześniej.
 
 
Ale... do Tower Bridge jeszcze wrócimy, a teraz oczyma wyobraźni przeniesiemy się na południowy brzeg Tamizy do dzielnicy Lambeth... Zdjęcie poniżej.

Nad naszymi głowami widać klimatyzowane kapsuły pasażerskie Londyńskiego Oka – London Eye. A w tle?
 
W głebi, możemy dostrzec dzielnicę środkowego Londynu - Westminster, w przeszłości samodzielne miasto. Najstarsze ślady osadnictwa na tym obszarze pochodzą z czasów rzymskich. Od VIII wieku, teren należał do mnichów, stąd nazwa Westminster, czyli „zachodni klasztor”. W XI wieku Edward Wyznawca wzniósł pałac królewski oraz Opactwo Wesminsterskie, które stało się miejscem koronacji i pochówku większości angielskich, a następnie brytyjskich monarchów.
Przypomnę, że najstarsza, istniejąca do dziś część pałacu, Westminster Hall, powstała w 1097 roku. Choć początkowo pałac służył jako siedziba władcy, to od XVI wieku, nie mieszkał tam żaden z nich. Obecna struktura pałacu, bliżej znanego pod potoczną nazwą Parlament, pochodzi z XIX wieku. Oczywiście, jedną z najsławniejszych jego części jest wieża zegarowa, mieszcząca zegar, oraz dzwon Big Ben. Ponownie spoglądamy w górę.

 
Koło obserwacyjne, tudzież "diabelski młyn" ma 135 metrów wysokości, jego pełny obrót trwa około 30 minut. Na kole znajdują się 32 kabiny, a niewielka ich prędkość liniowa pozwala na zabieranie i wysadzanie pasażerów bez zatrzymywania urządzenia.

London Eye jest jedną z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia, pozostałe to The Millenium Bridge i The O2.
W tym miejscu, ktoś może zapytać, a gdzie są zdjęcia ze „szczytu”?
 
Słyszeliście kiedyś Państwo o „Biletach Szybkiej Trasy” - (Fast Track Ticket)? Wcześniejszy, internetowy zakup tych biletów pozawala na ominięcie kolejki do kasy, ale... Ale nie rezerwuje miejsca do bezpośredniego skorzystania z wejścia do kapsuły London Eye. Nie wiem jak Wy, ale ja w takim tłumie, tak długiej kolejce, to ostatnio stałam po pomarańcze. Byłam wtedy dzieckiem. Koniec ogonka kolejki był...

 
Był. Kolejka tworzyła swoisty labirynt w środku Gdańskich Delikatesów, biegła wzdłuż całego budynku na zewnątrz, a kończyła się przy Młynie...
W tym czasie, zdążylibyśmy zwiedzić - krokiem spacerowym, no niech będzie, że tylko pół Londynu, a przynajmniej o nim opowiedzieć. Albo porozmawiać o...
A może ktoś, kiedyś z Państwa marzył, aby do pracy dopływać łódką, motorówką? W Londynie realizację takiego pomysłu umożliwiają tramwaje wodne.
 
 
Możemy z przystanku London Eye  Pier  dopłynać do... na przykład Greenwich Pier.
Millennium Dome (The O2) zbudowano w dzielnicy Greenwich w 1999 roku, aby uczcić jak już wspomnałam nowe tysiąclecie. Jest jednym z większych budynków, jaki kiedykolwiek wzniesiono.
The O2 ma największy na świecie dach, który ochrania 30 różnych sal o komercyjnym przeznaczeniu. Sama tylko O2 Arena podczas koncertu może pomieścić 24 tysiące osób. 
 
 
The O2 jest charakterystycznym symbolem współczesnej architektury Londynu.
Z zewnątrz, dach budynku przypomina ogromny biały namiot z dwunastoma stumetrowymi żółtymi masztami. Każdy maszt podtrzymujący symbolizuje jeden miesiąc roku lub jedną godzinę tarczy zegara. Średnica Millenium Dome wynosi 365 m - po jednym metrze na każdy dzień roku.
 
 
Dopłynęliśmy do południka zerowego, od... Inne światło, inna perspektywa?


Poniżej... Canada, Canary? Warto zajrzeć do serca tej z pozoru dość eklektycznej części Londynu. Zwłaszcza wieczorem. Może natkniecie się, tak jak ja, po tym, jak zgubiłam drogę, na rzeźbę... Igora Mitoraja i...


Płynąc tramwajem wodnym, na tej trasie mija się wiele pięknych mostów. Do najnowocześniejszych  należy Millennium Bridge. To wiszący most dla pieszych, który łączy dzielnice Bankside z City of London. Zbudowany został głównie ze stali i aluminium. Składa się z trzech głównych części, przęseł: 81 m, 144 m i 108 m. Jego ciężar podtrzymywany jest przez  8 lin nośnych, o średnicy 120 mm - po cztery z każdej ze stron. Chodnik spacerowy o szerokosci 4 m, umożliwia  podziwianie między innymi panoramy miasta.
Tu też możemy odnotowac polski akcent. W realizacji tego projektu - spektakularnej budowie pierwszego od stu lat mostu nad Tamizą, uczestniczył Mostostal Chojnice S.A.
 

Millennium Bridge zaprojektowano również z myślą o nowym tysiącleciu. Do ciekawostek należy, że był otwierany dwukrotnie. Do pierwszego uroczystego otwarcia doszło 10 czerwca 2000 r., jednak dwa dni później został on zamknięty ze względu na silne wibracje wywołane przez zbyt wielką ilość korzystających z niego osób. Ostatecznie most przebudowano i otwarto 22 lutego 2002 r.
 
Millenijne budowle? Tylko trzy? A te wszystkie, w większości przeszklone wieżowce, biurowce, budynki, które powstały w, i po 2000 roku...
Jeden z czytelników zapytał się, gdzie zrobiłam to zdjecie? Pozwolę sobie przypomnieć tę fotografię.  


Millennium Bridge
 
To i ja mam pytanie. Jak myślicie Państwo: dokąd tak tłumnie podążają tam ludzie, że o mało nie zarwali jednego z mostów?

4 komentarze:

 1. Do katedry św. Pawła? :)
  A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawa teoria. Pozdrawiam i zapraszam do Londynu :)

   Usuń
 2. A może w drugą stronę, do Modern Art Museum?
  Z przyjemnością przepłynęłam się Tamizą, przypomniała mi się niezwykła wyprawa do Londynu, którą miałam okazję odbyć dwa lata temu. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Teresko.
  Ciekawa wycieczka, a i Londyn tez niczego sobie. Bardzo ładne zdjęcia.... bez retuszu.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń