czwartek, 3 lipca 2014

Ja też nie

Picasso est espagnol, moi aussi. Picasso est un génie, moi aussi. Picasso est communiste, moi non plus. Tak, to słynna odpowiedź Salvadora Dali na pytanie czym różni się od Picasso. W wolnym tłumaczeniu: Picasso jest Hiszpanem, ja też. Picasso jest geniuszem, ja też. Picasso jest komunistą, ja też nie.


 Fot. Teresa Kiedrowska
- Nie wiem o co ci chodzi?
- Ja też nie.  

24 komentarze:

 1. Wielcy ludzie mają niezwykłą zdolność widzenia świata i równie niezwykłą umiejętność jego gmatwania.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mówią, że geniusz tkwi w prostocie :)

   Usuń
 2. Czasami też tak miewam :-)))
  To na dole dla ścisłości , talentów malarskich nie posiadam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zojka, a Tobie ręka nie zadrżała przy wstawianiu tego zdjęcia?
  A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ale ziemia, okolica od piorunów i owszem.
   Co ma do tego Wisłostrada, letni kapuśniaczek o kroplach wielkości grochu itd. to opowieść na długie, długie, dłuuugie zimowe wieczory przy kominku. Suma summarum, po tylu latach, tysiącach wspólnie przebytych kilometrów Nikonek "padł". To z tego dnia jedyne i ostatnie zdjęcie.
   Nie jesteś pierwszą osobą, która pyta o "regulację" odbiornika. W tym miejscu, śpieszę również z odpowiedzią komuś, kogo serwis uznał za spamera, a kto prosił o komunikat zwrotny ad. podobnego... problemu? Nie, nie trzeba naprawiać swojego kompa. Aby widzieć zdjęcie wyraźniej, należy zmrużyć oczy, jak to czynili impresjoniści - obraz, paradoksalnie stanie się jakościowo lepszy ;)
   Pytanie: czy wartość obrazu jest uzależniona od piękności otrzymanej iskry?

   Usuń
 4. Witaj Teresko!
  Talentów malarskich nie posiadam w przeciwieństwie do córki i wnuczki. Ale budowlane projekty umiałem robić. Komunistą tez nie byłem, a wprost przeciwnie. Dlatego lubię Salvadore Dali za poczucie humoru.
  Pewnie od słońca tak Cię filozoficznie naszło i aparat się roztroił.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natomiast ja bardziej lubię... Złe słowo, cenię, bo wydaje mi się, że lepiej rozumiem malarstwo Salvadora Dali, niż Picasso. Hm. Ale w końcu w sztuce, niby najwięcej warte jest to czego nie można wytłumaczyć... Czy ta teoria dotyczy też tego zdjęcia? ;)
   Serdeczności. Dziękuję za wizytę.

   Usuń
 5. Witaj Teresko,
  Tak już jest, że niektórzy ludzie definiują innego człowieka poprzez pryzmat jego poglądów politycznych i takie określenie komunista przekreśla dorobek osoby w oczach Salvadore Dali. Jest to sprzeczne z logicznym myśleniem ale tam gdzie jest polityka, tam są emocje...
  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest takie znane powiedzenie Salvadora Dali: "Kocham Galę bardziej niż matkę, bardziej niż ojca, bardziej niż Picasso, a nawet bardziej niż pieniądze." A trzeba wiedzieć, że samemu Dalemu oprócz faszyzmu, zarzucano skrajną chciwość... Mówił też, że jeden jego obraz jest więcej wart, niż wszystkie obrazy Picasso, ale to Pablo pożyczył mu pieniądze na jeden z pierwszych wyjazdów do Ameryki... itd. :)

   Usuń
 6. Ja też nie :) Zdjęcie trochę jakby po kielichu, a to podobno ja jeżdżę nietrzeźwa... Rowerem :) Znaczy, tylko raz, prawo jazdy ciągle mam, więc spokojnie. Dziękuję za życzenia, wprawdzie trochę przedwczesne, ale zawsze :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taa... Zakładając, że geniusz to człowiek, rozwiązujący problemy o których nie wiemy, że je mamy. Hm. Mam zacząć pić? ;)

   Usuń
 7. A o co chodzi? Ja też nie wiem. Z tą fotką, skądinąd bardzo ciekawą, jeno ździebko poruszoną... chyba jednak o pieniądze nie chodzi, co? No nie wiem, a lubię wiedzieć. A to mi ćwieka zabiłaś!

  Co się tyczy wspomnianego komunisty i niekomunisty, to łobadwa byli siebie warci, do n-tej - hiszpańskiej potęgi - ekscentryki. ;)

  Dziękuję za wizyty!
  A to Ty nie wiedziałaś, że ja z kosmitami za pan brat jestem? ;)
  Moja Córka należy do takich osób z kredkami w torebce. Jej Córka a moja Wnuczka także. Ja z kolei tylko aparat fotograficzny wszędzie ze sobą noszę. Za nic malować nie umiem. Pan Bozia nie chciał mnie talentem malarskim obdarzyć.
  Pozdrawiam weekendowo! Halszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedzmy, że to takie impresjonistyczne ujęcie... Dr House, w takim przypadku rozwinąłby Twoją diagnozę: jeżeli nie chodzi o pieniądze, to chodzi o miłość... Kosmiczną? ;)

   Usuń
 8. Coraz trudniej coś mądrego u ciebie dopisać... Nie ułatwiasz życia, oj nie...:))

  OdpowiedzUsuń
 9. ta wielka niewiadoma jest tyko przykrywką. Tak naprawdę wiadomo o co chodzi...o to kto wygra Mistrzostwa Świata w Brazylii ;)))

  pozdrawiam
  cafetime.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli, kto zatańczy sambę?
   http://www.youtube.com/watch?v=Wunq6YlcSX0
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 10. Nie wiem co napisać o reszcie, więc wypowiem się o fotce. Bardzo mi się podoba :D Przypomina miasto, w którym mieszkam i za którym teraz tęsknię :) A "poruszenie" tylko dodaje mu klimatu (zdjęciu oczywiście). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i dość nieskromnie przyznam, że to zdjęcie choć wykonane przypadkiem, ma swój niekwestionowany urok. Tak jak i to miasto ;)

   Usuń
 11. Witaj Tereniu ! Bardzo ładna fotografia. Za malarstwem Picasso nie przepadam, wolę Salvadora Dali. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak sobie tu dyskutując... "Najpiękniejsza nawet kobieta, która kiedykolwiek istniała na świecie, nie miała więcej portretów niż Vollard. Malowali go i rysowali Cezanne, Renior, Bonnard, Forain, prawie wszyscy - napisał kiedyś Picasso. Natomiast kubistyczny portret, który ja mu wykonałem, jest z nich wszystkich najlepszy." Warte zastanowienia jest: córka, jednego z późniejszych jego marszandów, odmówiła wykonania portretu. Przeraziła ją wizja Picasso. Pytanie: dlaczego?
   Może ktoś tu jeszcze dołączy się do komentarzy?

   Usuń
 12. Apropos Picasso, to ostatnio podążałam jego sladami na południu Francji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może na Twoim blogu, dowiemy się czegoś na temat jego postrzegania świata i nie tylko? :)

   Usuń