czwartek, 6 lutego 2014

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie


Uprawianie sportu jest prawem człowieka. Każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji i w zgodzie z duchem olimpijskim, czyli w atmosferze wzajemnego zrozumienia, przyjaźni, solidarności i zasad fair play.”
Przetłumaczone przez Google na podstawie Karty Olimpijskiej
 
Przypomnijmy: fair play (z ang. czysta gra) to norma wartości w sporcie, która jest wyrazem postawy reprezentowanej przez zawodnika, gdzie zwycięstwo nie jest celem, które należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta, winna charakteryzować się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z ewentualnych błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Tyle definicja.
Ponadto obowiązuje brak agresji i szacunek dla przeciwnika...


Historia zasady fair play sięga czasów starożytnej Grecji i była silnie powiązana z pojęciem etyki walki wojennej. Podczas igrzysk olimpijskich, odwaga, dbanie o równe szanse stron walczących były wartościami nadrzędnymi w pojedynkach. Przed każdymi igrzyskami, zawodnicy składali przysięgę, zobowiązując się do uczciwego przestrzegania reguł sportowej rywalizacji w poszczególnych dyscyplinach. Nawet średniowiecznym rycerzom, kodeks zakazywał wykorzystywania słabości przeciwnika oraz uciekania się do podstępu w celu wygrania walki.

A współcześnie? Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po... Właśnie, po czym można poznać nie tylko sportowca, ale i człowieka przestrzegającego zasad fair play. Czy tacy ludzie istnieją, czy mają rację bytu w dzisiejszych czasach?

22 komentarze:

 1. Interpretacja fair play w odbiorze społecznym nie jest jednoznaczna. Dla jednych jest to zbiór etycznych zasad postępowania , dla innych bywa zbiorem reguł kwestionowanych, szczególnie tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze.
  Postawa Fair Play dla każdego może w oznaczać nie zawsze to samo,zależy to min.od punktu widzenia/siedzenia/ samego siebie. Wchodzi tu indywidualna skala wartości,pewne wzorce, oraz kwestie światopoglądowe.
  Fair play jest to szacunek dla samego siebie, wyrażający się przez; lojalność, poczucie sprawiedliwości i wspaniałomyślności, szacunek i uznanie dla drugiego człowieka,rywala,szefa,współpracownika,kolegi czy też gracza.Oraz szacunek do wszystkiego co nas otacza.Fair play,to postawa pełna godności i zdecydowania, a nawet skromności.Powątpiewam,czy w sporcie są przestrzegane zasady fair play,jak również nie ma ich w polityce.Ale wierzę,że w życiu codziennym można spotkać wielu ludzi z zasadami,godnych szacunku,skromnych i skorych do pomocy,ludzi o wysokim morale,honorowych i uczciwych.
  "Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję"
  [Jan Paweł II, Elbląg, 6 czerwca 1999 r.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż i zasady chyba nie to co kiedyś
  i sportowcy też chyba nie tacy.
  Za dużo dopingu we wspólczesnym sporcie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Agresji dużo wszędzie i ona rośnie narasta, patrząc wstecz na wiek poprzedni to się nasilać będzie, czy to w sporcie czy w innych dziedzinach życia. Trzeba zadbać o siebie o dzieci o rodzinę i oto by jak najmniej w nas samych było agresji, wtedy być może ta zewnętrzna nas ominie. Mam nadzieję. :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że nie wiażne czy mają rację bytu, bo pewnie im trudno, ale wierzę że istnieją, a czy ze sportem ma to wiele wspólnego? Cóż, w cuda nie wierzę. I gdzie tam doping, o człowieczeństwie mówię. Co raz więcej Piosoriusów mamy, co to nie tylko ze sportowego środowiska wrośli.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawniej taka zasada obowiązywała i zobowiązywała, Dzisiaj też obowiązuje. Czy wszyscy jej przestrzegają? - Mam wątpliwości. Czasy nie mają tu nic do rzeczy. Uczciwym powinno się być w każdym czasie. Czy tak jest to już zupełnie inna sprawa.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Mają rację bytu i jest ich dużo. Różne używki są w modzie nie koniecznie dla dopingu, sportowiec podczas treningu zużywa około pięciu tysięcy kalorii i musi to czymś uzupełnić, więc popija różne używki. Igrzyska będę śledzić. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że są tacy ludzie i tacy sportowcy. Czasem trudno ich dostrzec, ale są.
  Trzymam kciuki za Polaków. Mam nadzieję też, że będzie bezpiecznie.
  Pozdrawiam ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę Tereniu, że są i tacy ludzie i tacy sportowcy, tylko takich jakoś mniej się dostrzega. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Trudno mi uwierzyć że wymarli ludzie robiący coś dla samej pasji, przyjemności podnoszenia sobie poprzeczki i czerpanie radości z sukcesów nie tylko ze zwycięstwa, wierzę w to, bo gdyby tak nie było przyszłoby nam nie wierzyć w człowieka
  Pozdrawiam
  http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Sport był i jest moim życiem, od 49 lat, znam osobiście ludzi fair play, którzy w sporcie startowali zgodnie z zasadami i sa one dla nich świete, ze współczesnych obecnie startujących takim sportowcem jest panna Justyna, startujaca, pomimo ciężkiej kontuzji, no bo jak, przygotowywała się, wydano na nią kasę a ona nie wystartuje, tacy są jeszcze ludzi i chwała im za to
  j

  OdpowiedzUsuń
 11. Fair play... Czasem trzeba poszukać ze świecą tych, co dla sportu, a nie dla wygranej. Wiadomo, każdy chce wygrać, ale mimo to można być uczciwym. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. poza medialnym światem, żywiacym się upadkiem człowieka, istnieje inny, prawdziwy, gdzie fair play jest po prostu dwustronnie działajacą zasadą, z polska brzmiacą: nie czyń drugiemu...
  Bez tej wiary, mimo przeciwnych przykladów, nie tylko sportowych, swiat nie miałby sensu:))

  OdpowiedzUsuń
 13. No patrz... a nasza Justynka już pobiegała na Olimpiadzie... Masakra...

  OdpowiedzUsuń
 14. No i mamy pierwsze złoto olimpijskie Kamila Stocha :) A fair play? W zeszłym sezonie była sytuacja, w której austriacki skoczek Thomas Morgenstern zgłosił błąd w liczeniu punktów dla Norwegów i dzięki temu Polacy zdobyli medal :) Stąd wziął się słynny filmik na YT z Piotrem Żyłą o flaszce dla Morgensterna ;) Taki przykład mi się nasunął.

  OdpowiedzUsuń
 15. bardziej od fair play fascynuje mi "wojowniczość" i siła charakteru, dlatego mega ukłony dla Justyny Kowalczyk i Thomasa Morgensterna, prawdziwi sportowcy i Wojownicy :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja osobiście jestem fanką piłki nożnej, acz te wyczyny aktorskie piłkarzy robią się coraz bardziej irytujące :/ Fair play już dawno odeszło w zapomnienie w tej dziedzinie sportowej. A i w innych ciężko znaleźć jakieś namacalne dowody na uczciwość między zawodnikami.

  OdpowiedzUsuń
 17. To samo pytanie zadaję sobie od momentu kiedy zginął Maciek Berbeka. Czy można jeszcze znaleźć prawdziwych ideowców, ludzi którym nie zależy tylko na własnym sukcesie, którzy potrafią się zachować godnie nawet w ciężkich warunkach. Opada mnie zwątpienie...

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja wierzę, że są sportowcy stosujący zasadę fair play bo ona na dłuższą metę się opłaca....
  pozdrawiam Teresę ciepło

  OdpowiedzUsuń
 19. ludzie grający fair play wymierają śmiercią naturalną, bo inni przestają ich szanować.. to trochę straszne, ale wiele zalet teraz w ten sposób zanika :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Ludzie trzymający się zasady Fair Play to rzadkość... niestety, chociaż czasami się zdarzają :) pozdrawiam

  e-watson.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 21. Współczesność eliminuje graczy fair play. Narzuca nam grę nie zawsze czystą. Coraz częściej gości w naszym życiu zasada, że słaby ginie...

  OdpowiedzUsuń
 22. Myślę, że istnieją..., staram się tak myśleć i sama lubię postępować według tej zasady. Fakt, że w dzisiejszym świecie, różnie z tym bywa... ale może, jednak, mimo wszystko, trzeba wierzyć i zauważać "takie pozytywy". P.S. Tereso Walentynkowe pozdrowienia ci zostawiam. Wszystkiego dobrego! :)

  OdpowiedzUsuń